Kilka miesięcy życia

Ostatnio media dość mocno zajmują się sprawą nowego leku na raka piersi, który dostępny w wielu krajach,  w Polsce nie jest jeszcze refundowany. Nie leczy on choroby całkowicie, ale może darować około pięciu lat życia. W oglądanym przeze mnie materiale filmowym, pojawił się krótki wywiad z kobietą, która powiedziała, że w jej przypadku leczenie mogłoby przedłużyć jej życie o kilka miesięcy i że oddałaby za to wszytko. Ma dzieci i rodzinę. Chciałby po prostu  z nimi być.
Zdecydowana większość z nas przeżyje następne kilka miesięcy życia. Obudzi się we własnym łóżku, będzie mogła przygotować dzieciom śniadanie i pokłócić się z mężem o jakąś głupotę, pójdzie do pracy, skopie ogródek, wypije kawę z przyjaciółką, zadzwoni do mamy, przeczyta dobrą książkę, przytuli się do męża…
Nic wielkiego, zwykłe dni. Szarość – tak często o tym mówimy. O tym jak wiele ma kolorów często przekonujemy się zbyt późno. Ja już wiem, jak wielkim zaskoczeniem może być informacja, że nasz czas nie jest nieograniczony, że limit się wyczerpie. Co znaczy pobyt w szpitalu. Do jakiego stopnia zawsze dzieje się to w nieodpowiednim momencie. Bo przecież jeszcze mamy plany, marzenia i co najważniejsze, tak wiele nie zdążyliśmy, bo ciągle nam  się wydawało, że dni będą nastawały po sobie bez końca i na wszystko jest jeszcze czas.
Czas jest teraz. Zwłaszcza na to co najważniejsze. Nie czekaj. A jeśli za następne miesiące życia nie trzeba nam było oddać wszystkiego, pomyślmy, chociaż czasem, jak wielki jest to dar.

rano
ciepło
idę
mogę
zawsze tak było
zawsze tak będzie
tak się wydaje
jak się przestaje
to się dojrzewa

Miron Białoszewski

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Niby tylko kilka miesięcy, a ile może dać człowiekowi… Warto doceniać to, co się ma…

  2. Czasem myślę, że nic więcej nie trzeba wiedzieć o życiu… Ale to co w teorii jest łatwe, w praktyce okazuje się o wiele trudniejsze. Trzeba jednak próbować. Pozdrawiam serdecznie 🙂

Dodaj komentarz

Close Menu